Zasady używania bron talerzowych
Współcześnie używane maszyny rolnicze mają za zadanie usprawnienie i ułatwienie prac polowych, a także skrócenie ich czasu trwania. Dzięki nim praca rolnika staje się łatwiejsza i bardziej komfortowa. Jednymi z takich maszyn są brony talerzowe.
Poznaj zasady ich działania.
Brona talerzowa, czyli co?
Brona talerzowa to zespół wklęsłych tarcz, przypominających talerz. Zainstalowane są na dwóch lub więcej wspólnych osiach. Podczas ruchu ciągnika talerze obracają się, na skutek czego kroją glebę i ją odwracają.
Dzięki niej wykonywać można wiele prac, w tym:
- podorywkę ścierniska
- spulchnianie gleby
- kruszenie i zmiękczanie wierzchniej warstwy gleby
- wymieszanie z glebą wapna i rozrzuconego obornika po wysianiu nawozów mineralnych
Trzy rodzaje bron
Na rynku dostępne są trzy rodzaje bron.
Pierwsze to proste konstrukcje V złożone z dwóch osi. Na nich osadzone są talerze, których intensywność pracy reguluje się zmieniając kąt rozwarcia pomiędzy osiami. Osiągają szerokość do 3 m, a posługiwanie się nimi przypomina pracę z pługiem zagonowym.
Drugi typ to konstrukcje typu X. Wyposażone są one w dodatkowe elementy robocze, niwelujące nierównomierności na brzegach poszczególnych wałów z talerzami. Są to głównie zgrzebła wyrównujące i wały.
Trzeci typ bron talerzowych to brony kompaktowe.
Najczęściej są częścią składową agregatów uprawowych i uprawowo-siewnych. W tych maszynach talerze połączone są z ramą krótkim ramieniem. Ich konstrukcja jest zwarta, dzięki czemu ich środek ciężkości przybliżony jest do ciągnika.
Zalety bron talerzowych
Brony talerzowe to maszyny niezwykle szeroko stosowane w rolnictwie ze względu na swoje zalety. Należy do nich niewielkie zapotrzebowanie na moc, brak podatności na zapychanie oraz doskonałe mieszanie gleby.
Do minusów należy zaliczyć natomiast problemy z zagłębianiem się tarcz na ciężkich glebach. Aby temu zaradzić, należy podnieść masę urządzenia, na przykład poprzez wypełnienie ramy wodą lub zastosowanie obciążników. Dlatego polecane są rolnikom wielko i małoobszarowym.